Jak wycenić majątek wspólny?

Istnieje kilka sytuacji, w których wycena majątku wspólnego okaże się zupełnie nieunikniona. Mowa tu oczywiście o rozwodzie, separacji oraz podpisaniu przez małżonków tzw. intercyzy. Mogłoby się wydawać, że nie jest to skomplikowany proces, jednak nic bardziej mylnego. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników, które determinują sposób oraz zakres wyceny majątku. Co musisz wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób przeprowadza się wycenę majątku wspólnego?

Zupełną podstawą tego procesu jest ustalenie chwili ustania wspólności majątkowej. Ten właśnie moment wyznacza, jakie składniki majątku będą w ogóle podlegały wycenie. Jeżeli doszło między małżonkami do rozwodu lub separacji, pod uwagę bierze się datę wydania orzeczenia przez sąd. Z kolei w przypadku zawarcia tzw. intercyzy, kluczowy okaże się zaś dzień podpisania umowy.

Następnie można przystąpić do wyceny majątku wspólnego. Jak już zostało wspomniane, dokonuje się jej na dzień ustania wspólności majątkowej. Może zdarzyć się tak, że małżonkowie zgodnie wskażą ustaloną przez siebie wartość. Wówczas sąd ją przyjmie i w uproszczeniu można rzec, że postępowanie zostanie zakończone.

Jeżeli jednak małżonkowie nie będą zgodni, sprawa potoczy się nieco inaczej. Zajmując się wyceną nieruchomości w Lubaniu, zauważam, że najbardziej sporną kwestią jest określenie wartości domów i mieszkań. Należy mieć na uwadze, że wówczas sąd wzywa biegłego sądowego, który musi poddać nieruchomość stosownej analizie. Niekiedy jednak zostaje ona wykonywana nawet kilka razy. Jeżeli sprawa trwa kilka lat, dom lub mieszkanie może bowiem zmieniać swoją wartość.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej wyceny nieruchomości, zapraszam Cię do podjęcia kontaktu. Jestem licencjonowanym rzeczoznawcą majątkowym i biegłym sądowym, a swoje usługi świadczę w sposób profesjonalny i kompleksowy. Posiadam bogate doświadczenie, gdyż pracuję w zawodzie już od 2005 roku. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostaję do Twojej dyspozycji.