Strona główna » Usługi » Wycena domów

Wycena domów

Wycena domu jednorodzinnego przez rzeczoznawcę ma na celu przedstawienie jego wartości rynkowej. Może być wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W swojej 15-letniej karierze rzeczoznawcy majątkowego stworzyłem wiele operatów szacunkowych i opinii o wartości nieruchomości. Każda moja wycena jest obiektywna i bazuje na starannie przeanalizowanych danych na temat budynku.

Wycena domów jednorodzinnych – co trzeba wiedzieć?

Wycena domu jednorodzinnego jest potrzebna, gdy obiekt zmienia właściciela w wyniku sprzedaży/zakupu lub przez działania prawne (jak na przykład otrzymanie nieruchomości w spadku). Podczas wyceny domów jednorodzinnych bierze się pod uwagę nieco inne czynniki niż w przypadku wyceny mieszkań. Takie aspekty jak dogodna lokalizacja, stan techniczny czy też standard wykończenia są ważne podczas szacowania wartości każdej nieruchomości, jednak w przypadku domów jednorodzinnych istotne są również inne czynniki.

Przy wycenie domu liczy się połączenie działki z drogą publiczną. Bardzo często dom znajduje się przy ogólnodostępnej jezdni. Czasami jednak trzeba przejechać przez cudzą działkę (za zgodą właściciela) lub drogę dojazdową. Dzieje się tak, kiedy na przykład ktoś zdecyduje się na budowę kilku domów na własnej działce, a następnie na ich sprzedaż. Często tylko pierwszy dom ma połączenie z drogą publiczną, a kolejne korzystają z drogi dojazdowej.

Domy wolnostojące mają wyższą wartość rynkową niż te w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Lepiej wyglądają również domy piętrowe z balkonem, tarasem czy garażem. Istotne jest również posiadanie przed dom podpiwniczenia oraz wielkość działki, na której znajduje się nieruchomość.