Najczęstsze problemy przy wycenie nieruchomości

Wycena nieruchomości nie jest prostym przedsięwzięciem, ponieważ dokonując jej, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które stale ulegają zmianie. Niezbędne okazuje się dobre poruszanie się po rynku, znajomość branży, a także doświadczenie. Wbrew pozorom rzeczoznawca musi każdy przypadek traktować indywidualnie i naprawdę być dobrym w tym, co robi. Od czego jest zależna wycena mieszkania czy lokum?

Trudności związane z wyceną nieruchomości

Na wstępie warto zaznaczyć, że wycena nieruchomości jest ważna nie tylko w sytuacji jak dany lokal, dom czy mieszkanie się sprzedaje, lecz także w momencie chęci otrzymania odszkodowania, dopłaty bądź też zwrotów kosztów. Chcąc wycenić daną nieruchomość, rzeczoznawca szuka na rynku budynku o podobnych cechach. Umożliwia to porównywanie cen, dzięki czemu posiadłość może być wyceniona na adekwatną sumę pieniężną. Konieczne jest również, w zależności od charakteru nieruchomości, wzięcie pod uwagę takich czynników jak:

  • lokalizacja posiadłości, a także jej otoczenie,
  • potencjał inwestycyjny gruntu,
  • dostępność handlowo-usługowa oraz komunikacyjna.

Wszystkie te cechy mają bezpośredni wpływ na wycenę budynku. Ten sam standard lokalu czy mieszkania w poszczególnych miastach będzie miał inną wartość. Dlatego tak ważne jest, aby rzeczoznawca znał dobrze lokalny rynek.

Kolejnym problemem, który trzeba brać pod uwagę podczas wyceny, jest obecny trend czasowy, ponieważ nieustannie ulega on zmianie. Dla przykładu raz są bardziej pożądane mieszkania w centrum miasta, więc ich wartość wzrasta, a innym razem więcej osób szuka małego domku na przedmieściach. Do niełatwych zadań należy także ocena stanu technicznego i standardu nieruchomości, a te dwa elementy również mają bezpośredni wpływ na wartość lokum. Zdarzają się też sytuacje, w których nieruchomość jest obciążona finansowo lub istnieje kłopot z dotarciem do aktów notarialnych, co znacznie utrudnia adekwatną wycenę. Z tych powodów warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który zna się na prawie oraz stale monitoruje rynek nieruchomości.

Jak dobrze wycenić nieruchomość? Przeczytaj na naszym blogu