Jak dobrze wycenić nieruchomość?

Wiele osób uważa, że wyceną nieruchomości jest po prostu ustalenie jej ceny. Jest to niestety mylna opinia. Podczas wyceny nieruchomości określa się wartość danego budynku za pomocą możliwej do uzyskania kwoty. Na cenę budynku ma wpływ wiele czynników i cech, przez co konkretna kwota nie jest wcale łatwa do ustalenia. Określanie wartości przez osoby prywatne może wiązać się z patrzeniem przez pewne pryzmaty i osobiste preferencje, przez co cena może nie być adekwatna do konkretnej nieruchomości. Z tego powodu warto zlecić to zadanie profesjonalnemu rzeczoznawcy, który określi wartość posiadłości zgodnie z jej faktycznym stanem.

W jaki sposób najlepiej wykonać wycenę nieruchomości?

Decydując się na wycenę nieruchomości należy liczyć się z tym, że zależy ona od naprawdę dużej ilości czynników. Warto pamiętać, że wystawiając na sprzedaż nawet profesjonalnie wycenioną nieruchomość mogą znaleźć się osoby, dla których podana cena nie będzie adekwatna. Wpływ na to mają preferencje oraz wartości, jakie posiada dana osoba. Lokal do remontu, który dla jednego będzie idealną okazją, przez kogoś innego może być uważany za bardzo złą inwestycję.

Procedura wyceny nieruchomości jest ściśle regulowana przez polskie prawo. W zapisach znajdują się informacje na temat tego, co może zostać poddane wycenie oraz w jaki sposób powinna być szacowana wartość danej nieruchomości. Co więcej, podane są również techniki, metody oraz podejścia, które muszą zostać zastosowane, aby wycena została prawidłowo wykonana. Do poprawnej wyceny konieczne są informacje o powierzchni budynku, a także działki, jeżeli jest to dom wolnostojący. Na cenę wpływ ma także stan nieruchomości i jej lokalizacja. Dostępność infrastruktury i parkingów, oświetlone drogi, lokale usługowe oraz ciągi komunikacyjne w pobliżu nieruchomości znacznie zwiększają jej wartość.

Aby poprawnie wycenić dany lokal, konieczne jest zwrócenie uwagi na wszelkie udogodnienia i prześledzenie całego otoczenia. Doposażenia lokalu czy przeprowadzone remonty również powodują zwiększenie wartości rynkowej nieruchomości. Aby wycena lokalu była jak najbardziej rzetelna, konieczne jest zebranie podobnych informacji o budynkach w okolicy, dzięki czemu możliwe będzie ich porównanie.

Na czym polega badanie efektywności inwestowania? Przeczytaj na naszym blogu