Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?
Stawki za wycenę nieruchomości w Polsce są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Rzeczoznawcy majątkowi nie mają narzuconego odgórnie cennika, do którego musieliby się stosować. W związku z tym trudno jednoznacznie określić cenę za operat szacunkowy nieruchomości; można jedynie wyznaczyć średni koszt wyceny danego rodzaju nieruchomości. Od czego zależy stawka rzeczoznawcy majątkowego? Jakie „widełki cenowe” obowiązują przy wycenie mieszkania, a jakie w przypadku domu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Od czego zależy koszt wyceny nieruchomości?
Wycena nieruchomości odbywa się poprzez sporządzenie przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego, czyli urzędowego dokumentu wskazującego podstawę prawną dokonanych czynności oraz określającego pełną wartość danej nieruchomości. Cena tej procedury uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju i rozmiarów nieruchomości oraz jej lokalizacji. Droższe będzie oszacowanie wartości budynku wielorodzinnego, bloku lub kompleksu obiektów aniżeli gruntów rolnych czy kawalerki. Wyższe ceny obowiązują w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w dużych miastach, takich jak Wrocław, Katowice, Łódź, Warszawa, Opole, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Poznań; najniższe stawki obowiązują w niewielkich miejscowościach na wschodzie kraju. Przy ustalaniu kwoty za wycenę nieruchomości nie bez znaczenia są również takie aspekty jak doświadczenie i kwalifikacje rzeczoznawcy majątkowego.
Średni koszt wyceny nieruchomości
Jeśli potrzebujesz poznać szacunkową wartość mieszkania, musisz przygotować się na koszt rzędu 750-1300 zł; w przypadku domków jednorodzinnych z działkami będzie to przedział 1000-1800 zł; wycena kamienicy z kolei może kosztować nawet ponad 1800 zł. Najdroższe wyceny nieruchomości dotyczą budynków wielorodzinnych i wielopiętrowych (4200-6000 zł) oraz gospodarstw rolnych (2500-3000 zł). Sporo – 2300-3000 zł – kosztuje również wycena willi, rezydencji i innych większych posesji z przynależnymi do nich gruntami. Najmniej kosztuje wycena gruntów niezabudowanych oraz rolnych (600-900 zł).
Najczęstsze problemy przy wycenie nieruchomości. Przeczytaj na naszym blogu