Podana strona nie istnieje.

Kwestia dziedziczenia mienia zabużańskiego jest tematem, który budzi wiele emocji i kontrowersji wśród potomków Polaków, którzy zostali wysiedleni z Kresów Wschodnich po II wojnie światowej. Mienie zabużańskie to majątek pozostawiony przez osoby wysiedlone z terytoriów przyłączonych do Związku Radzieckiego na mocy porozumień zawartych podczas konferencji jałtańskiej w 1945 roku. W niniejszym artykule omówimy, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o odzyskanie tego majątku oraz jakie są perspektywy powodzenia takich roszczeń.

Podana strona nie istnieje.

Mienie zabużańskie to pojęcie, które dotyczy majątku pozostawionego przez Polaków na terenach wschodnich po II wojnie światowej. W wyniku zmian granic Polski i przesiedleń ludności, wiele osób musiało opuścić swoje domy, gospodarstwa i dobra, które zostały przejęte przez władze Związku Radzieckiego. Współcześnie mienie zabużańskie stanowi temat roszczeń odszkodowawczych ze strony osób, które utraciły swoje dobra oraz ich spadkobierców.

Podana strona nie istnieje.

Wycena nieruchomości jest procesem określania jej wartości rynkowej, zwykle w celu sprzedaży, nabycia lub ubezpieczenia. Wycena powinna być przeprowadzona przez rzeczoznawcę, który dokona kompleksowej analizy, bazując na znajomości rynku, obowiązujących przepisach i innych ważnych czynnikach. Jakie są metody wyceny nieruchomości? Na czym to polega? Sprawdź!

Podana strona nie istnieje.

Istnieje kilka sytuacji, w których wycena majątku wspólnego okaże się zupełnie nieunikniona. Mowa tu oczywiście o rozwodzie, separacji oraz podpisaniu przez małżonków tzw. intercyzy. Mogłoby się wydawać, że nie jest to skomplikowany proces, jednak nic bardziej mylnego. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników, które determinują sposób oraz zakres wyceny majątku. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Podana strona nie istnieje.

Intuicyjne rozumienie tego pojęcia nie jest dalekie od jego właściwej definicji. Ekspertyzami są, w najszerszym ujęciu, zespoły czynności podejmowanych przez biegłych w celu wystawienia opinii mającej zastosowanie czy znaczenie dla postępowań, transakcji czy inwestycji. Ekspertyza skutków finansowych polega na ocenie kosztów związanych z realizacją projektu.

Czy ekspertyza to to samo co operat?

Nie każda ekspertyza skutków finansowych jest natomiast operatem szacunkowym. Operat szacunkowy nie znalazł definicji ustawowej, niemniej należy stwierdzić, że jest to dokument, który zawiera informacje o rynku nieruchomości, ma odpowiednią strukturę i jest zgodny z przyjętymi standardami. Wartość nieruchomości może zostać określona także w opinii wystawionej w drodze ekspertyzy.

Kto przeprowadza ekspertyzę skutków finansowych?

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, rzeczoznawca majątkowy może sporządzać opracowania i ekspertyzy – niebędące jednocześnie operatami szacunkowymi, dotyczące rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku oraz efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju, a także skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych i innych. Rzeczoznawca majątkowy określa także wartość nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora, wycenia nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz wycenia nieruchomości jako środki trwałe jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Po co przeprowadza się ekspertyzy skutków finansowych?

Badanie skutków finansowych ma na celu – nomen omen – ocenienie kosztów realizacji, a czasem także, pośrednio, zysków płynących z realizacji danego projektu. Inwestor zleca ekspertyzę skutków finansowych w celu uniknięcia zbędnych wydatków. Rzeczoznawca w drodze ekspertyzy określa nie tylko podstawowe wydatki, ale również wydatki nadprogramowe – potencjalne, które inwestor także powinien wziąć pod uwagę. Przede wszystkim jednak opinia dotycząca skutków finansowych ma charakter zabezpieczenia majątkowego przed stratami.

Jak wycenić majątek wspólny? Przeczytaj na naszym blogu

Podana strona nie istnieje.

Podjęcie decyzji o jakiejkolwiek inwestycji powinno zostać wyprzedzone przeprowadzeniem badania efektywności inwestycji. To działanie ma na celu zbadanie skutków decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Dzięki niemu możliwe jest określenie potencjalnych zysków bądź strat związanych z tą konkretną inwestycją, co pozwala nam na łatwiejsze podjęcie decyzji, czy dane działanie będzie dla nas opłacalne. …

Podana strona nie istnieje.

Wiele osób uważa, że wyceną nieruchomości jest po prostu ustalenie jej ceny. Jest to niestety mylna opinia. Podczas wyceny nieruchomości określa się wartość danego budynku za pomocą możliwej do uzyskania kwoty. Na cenę budynku ma wpływ wiele czynników i cech, przez co konkretna kwota nie jest wcale łatwa do ustalenia. Określanie wartości przez osoby prywatne może wiązać się z patrzeniem przez pewne pryzmaty i osobiste preferencje, przez co cena może nie być adekwatna do konkretnej nieruchomości. Z tego powodu warto zlecić to zadanie profesjonalnemu rzeczoznawcy, który określi wartość posiadłości zgodnie z jej faktycznym stanem. …